Čím se živím - Jsem Digitální nomád - ANDYHO CESTOPISY

Čím se živím

Čím se živím

Když cestuji, vždy u toho pracuji

Čím se žívím…

Czech Th!s

Už v polovině studií na vysoké škole jsem propadl kouzlu virtuálního světa internetu a začal tvořit své první www stránky. Po škole jsem hned nastoupil do jedné, v té době a v tomto sektoru nejvýznamnější, firmy v Plzni, B Media Solutions a 5 let jsem nasával zkušenosti. Stres s klienty a termíny, neúnavná přítomnost energii-vysávajících počítačů, tehdejší ekonomická krize v ČR, kopačky a návrh kamarádky vycestovat, se stalo tou správnou konstalací pro to, se pohnout z místa.

Když vycestujete a neznáte úplně jazyk máte, několik možností jak si vydělat. Většinou mytím nádobím pokud jste kluk a nebo uklízením v hotelu, pokud jste holka. Jako inženýr s 5ti-letou praxí jsem tedy v Anglii začal pomáhat v kuchyni, následně se přemístil do malého hamburgrového obchůdku Uncle Sam, kousek od pláže. Nejlepší job všech dob! Žádný stres, jasně dané postupy, týmová spolupráce a zákazníci s věčnými úsměvy od kečupu. Dokonce jsem připravoval i hamburger pro Nicka Cave a jeho děti (neznáte? ale znáte).

8 měsíců v 1 hostelu

Také první zkušenost s hostelem. Hostel Baggies Backpackers v Brightonu se stal mým domovem na 8 měsíců. Přespávání v místnosti ne větší než váš obývák, kam se jakýmsi zázrakem vešlo 8 dvoupatrových postelí. Soukromí 2×1 m čtvereční vytvořené zástěnou s prostěradla, se nic nevyrovná.

Devirtualizace a odstranění počítače z mé denní rutiny se zdařilo na výtečnou. Určil jsem si v té době pár jednoduchých cílů. Mít vždy nějaké cíle se ukázalo jako základ proto neustrnout na místě. Není zas až tak důležité cíle plnit do puntíku, to důležité je být vždy někam nasměrován. V tu chvíli byli pro mě cíle: koupit si lepší foťák a iPhone, po Anglii navštívit Španělsko nebo Jižní Ameriku a pořídit si skútr (Vespu).

Našetřit si na telefon a zrcadlovku z platu hamburgráře v Anglii není problém. Hotovo.

Následovalo Španělsko. Nulová znalost španělštiny v kombinaci s ekonomickou krizí, která právě dolehla i na Španělsko, mohlo být pro sehnání práce trošku oříškem. Průvodce pro turisty nebyl zrovna zlatý důl, ale zkušenost dobrá. Nakonec jsem se tedy vrátil zpět k tomu, s čím mám největší zkušenosti. Virtuální svět internetových stránek.

Digitální nomád

@BojanMitevskii/ LottieFiles

Tentokrát však na vlastní pěst a na živnostenský list. Stal se ze mě tzv. „Freelancer“.  Po 2-3 letech se vykrystalizovala i pozice z „Ferda mravenec práce všeho virtuálního druhu“ na „front-end web developer“ (kdyby webová stránka byla dům, tak já bych byl zedník). Mým hlavním zdrojem práce jsou 2 agentury sídlící v Praze a jedna v Barceloně, ve Španělsku. Požadavky jejich zákazníků jsou předány mně a já je na dálku zpracuji. Na konci měsíce vyfakturuji práci. Někdy si vydělám za měsíc třeba 5 tisíc a někdy si naopak vydělám 50.

Čím se živím 1
Čím se živím 2

 

Někdo, kdo může pracovat na dálku a využije toho pro cestování po světě, se nazývá „Digitální nomád„. Můžu se tedy označit za digitální nomád freelancer front-end developer. Škoda jen, že zkratka DNFFD je použitelná tak možná v titulkách ve filmech pro neslýšící při kýchnutí nachlazeného mravenečníka.

Začínal jsem s hodinovou sazbou 200 Kč/hod. Nikdy mi nešlo o to vydělat co nejvíce peněz. Ze začátku šlo hlavně o to přežít. Nastala i situace, kdy jsem byl finančně tak na dně, že už jsem chtěl napsat rodině o peníze na zpáteční letenku do ČR… Zabralo mi cca 2 roky než začalo mé freelancování být soběstačným příjmem.

Hodně lidí mi říká, že by chtěli práci jako já. Někteří mě dokonce požádali, abych je to naučil. Vzhledem k tomu, že jde převážně o samostudium a finanční investice jsou doslova nulové (pokud tedy máte počítač a přístup k internetu), tak nikomu nic nebrání se do toho pustit. Rád pomůžu, nasměřuji, poradím, stačí mi napsat (ondrej.huk@gmail.com). Na webu www.czech-this.com plánuji články o tom jak se stát digitální nomád a kodér, tak snad brzy.

A co ta Vespa
a Jižní Amerika?

Jak jsem psal, je důležité mít cíle, ale není důležité se jich striktně držet. Dnes jsem v Mexiku a Jižní Americe jsem se zatím přiblížil nejvíc měsíčním pobytem na Kostarice. Jižní Amerika v plánu pro letošní rok 2016 stále je. Peru, Kolumbie, možná Brazílie a Argentina. A Vespa? Ta se transformovala na Hondu, která mi tu dříme v garáži.

Čím se živím 3