WWW stránky co se hodí pro cestovatele a nomády
WikiTravel (EN)
Všechny potřebné informace k danému místu pěkně pohromadě.
Jestli někde začít zjišťovat o destinace kam plánujete vyrazit, tak je to tady. Informace co navštívit, co určitě ochutnat, kdy je v daném místě speciální market, kde kupovat suvenýry a kde ne… prostě tohle je základ.
Odkaz na WikiTravel: https://wikitravel.org
NomadList (EN)
Žebříček TOP destinací pro digitální nomády
souhrné informace o všech zemí, žebříčky, kde se nomádům žije nejlépe, jakého použít operátora, jaká je kvalita vzduchu, jaké jsou průměrné finanční nároky na měsíc života v daném městě atd. Tohle je TOP web a základna, kterou navštěvuji skoro pokaždé před letem do nové destinace.
Update: vypadá to, že je obtížnější a obtížnější se dostat na detail státu nebo města. Na první pohled se zdá, že musíte být platícími členy, ale stačí buď správně použít google (vyhledáte název webu + zem) nebo v URL https://nomadlist.com/marrakesh změníte název města nebo země.
Odkaz na NomadList: https://nomadlist.com
BucketListly (EN)
Seznam míst, které navštívit
Jedete do nějaké země a nevíte co tam? Buď můžete strávit hodiny na Lonely Planet a TripAdvisoru nebo můžete jít rovnou po TOP věcech. Tohle je moje oblíbená stránka, kde získávám představu o tom, co v daných zemí vlastně chci určitě neminout.
Odkaz na BucketListly: https://www.bucketlistly.com/
Cestolet (CZ)
Seznam míst, které navštívit
Česká varianta BucketListly. A hodně dobrá, hodně praktická a prostě celkově dobře pojatý projekt. Zjistíte o dané destinaci hodně informací, píšou zajímavé články o tom jak lépe cestovat a můžete si dělat svůj seznam míst, kde jste už byli. Opravdu skvělá záležitost.
Odkaz na Cestolet: https://www.cestolet.cz/
Worldee (CZ, EN)
Seškrábávací mapa zemí, které jste navštívili… online. Zajímavý český projekt, který se postupně rozjíždí, ale určitě nabízí už teď zajímavé funkce. Trošku působí jako kronika vašich cest, kde zadáváte k jednotlivým zemím i konkrétní místa, kde a kdy jste byli. Web sám pak místa propojí. Sám jsem zvědavý kam to tenhle projekt dotáhne a celkem mu fandím.
Odkaz na Worldee: https://www.worldee.com/
Sygic Travel (EN)
Plánovač výletů do měst
Dříve známý také jako Tripomatic. Skvělej nástroj na naplánování jak strávit den či několik v určitém městě. Zobrazí se Vám TOP lokality, které bystě měli navštívit, vy si jen zvolíte ve který den co chcete vidět, označíte si dané monumenty, lokality, muzea atd. a aplikace Vám rovnou nakreslí trasu kudy jít, jak dlouho to bude trvat než se tam dostanete, kolik času tam tak strávíte, jestli se platí vstupné atd. Trasu si můžete sami libovolně upravit, tak aby byla co nejrozumnější.
Odkaz na Sygic Travel: https://travel.sygic.com/
TravelScope (EN)
Potřebuju vízum nebo ne?
Interaktivní mapa ukazující kam můžeme jet bez víza a na jak dlouho, případně jestli potřebujeme Tourist card nebo E-vízum, nebo jen stačí vízum získat rovnou na letišti apod. Skvělá pomůcka. Další variantou jak toto řešit je dát do googlu vízum název státu . Česká vláda nám k tomu připravila přehledné informace a já to tak dělám již x let a funguje to dobře.
Odkaz na TravelScope: https://www.markuslerner.com/travelscope/
EightyDays (EN)
Plánovač levných letů do různých destinací
Tenhle web umí vygenerovat za rozumnej budget kombinací letů do různých měst. Můžete si tedy třeba hezky naplánovat 14ti denní výlet po evropě, navštívit u toho 6 různých destinací, v každé strávit dostatek času na prozkoumání a za letenku, která Vás dopraví až domu zaplatíte třeba jen 2500 Kč… záleží samozřejmě na tom jak si to vše nastavíte. Je to jednoduché na používání a pokud si nejste jisti, kam byste vlastně chtěli přesně jet, tak tohle vás lehce inspiruje a zjistíte jak je cestování vlastně hezky finančně dostupné.
Odkaz na EightyDays: https://app.eightydays.me/
WorkFrom (EN)
Tak do jaké kavárny s notebookem dnes?
Sociální síť pro digitální nomády, aby věděli odkud se dá příjemně pracovat. Většinou jsou to kavárny nebo coworking centra. Škoda, že nejdou zadávat i hostely. Já pracuji nejčastěji z hostelů a často řeším, jestli tam mají stoly, jestli mají zásuvky poblíž stolů, jestli mají zamykatelné skříňky, jakou mají wifi atd. No možná WorkFrom bude někdy dobré i k tomu, zatím holt jen přes booking.com
Odkaz na WorkFrom: https://workfrom.co/
OpenSignal (EN)
Jedu do vesnice na severu Kolumbie. Bude tam signál mého operátora?
Dlouho jsem hledal web, kde mi ukážou jaké je pokrytí jednotlivých operátorů v dané zemi. Našel jsem OpenSignal. Dřív fungoval i jako desktop verze, nyní zřejmě jen jako aplikace. Dobré pokud plánujete vyrazit mimo velké města a chcete vědět, zda tam vámi zvolený operátor má pokrytí nebo ne, případně kterého zvolit.
Odkaz na OpenSignal: https://opensignal.com/
BaseCamp (EN)
Jaká měna, jaký operátor, dávají se dýška,…?
Tenhle web už nefunguje jako dřív, ale pořád se na něm dají najít zajímavé informace o měně, operátorech, zásuvkách atd. Jediný problém je, že portál již není bezplatný a pro změnu země je potřeba v URL ručně změnit její název.
Odkaz na BaseCamp: https://www.thebasetrip.com