Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the complianz-gdpr domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/html/huko007.savana-hosting.cz/public_html/andyhocestopisy2020/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Funkce _load_textdomain_just_in_time nebyla použita správným způsobem. Translation loading for the astra domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Další informace o testování programu a hledání chyb naleznete v manuálu na stránce Ladění ve WordPressu (anglicky). (Tato zpráva se nově zobrazuje od verze 6.7.0.) in /home/html/huko007.savana-hosting.cz/public_html/andyhocestopisy2020/wp-includes/functions.php on line 6114
Tipy a rady - Dominikánská republika - Cestopisy

Tipy a rady

Tipy a rady

Jak zvládnout Dominikánskou republiku

Měna

Velmi častá je možnost platit americkými dolary (někdy se to od turistů vyloženě očekává, ale určitě to není povinné). Netuším zda je možné v České směnárně obdržet Dominikánské peso, takže dolary jako alternativa do začátku určitě vystačí.
Kanaďan, který zde žil již několik let nám však radil platit vždy pesama, kvůli přirážkám za platbu dolarami. Platba kartou prý bývá taktéž s přirážkou. Nicméně nám se zdálo, že dávají přirážky úplně všude ať už platíte jakkoliv. Ceny na jídelních lístcích jsou většinou bez daní a bez přirážek (většinou na účtu dostanete 2 procentuální přirážky, třeba daň vládě a pak přírážka za to, že je bar na pláži apod.)

Pro rychlé přepočítávání peněz v obchodě apod. stačí pokud si částku v pesos vydělíte 2.

Výběry v bankomatu

Největší problém je omezení částky, kterou Vám bankomat povolí vybrat. Může to být například jen 2000 Pesos (1000 Kč). Najdete-li banku Banco Popular jste za vodou, nevím jestli je tam vůbec nějaký limit, jestli ano, tak vysoko.

 

Co s sebou

Nebalte si 10 triček, 3-4 budou stačit. Propocené tričko budete mít cca během 20 minut a nebude se vám chtít je měnit tak často, abyste je všechny nemuseli neustále dokola prát.

Vemte si mikinu a třeba i jedny delší kalhoty, viz cesta v autobusech níže.

Repelenty i opalovací krémy se dají koupit na místě, ale budou o něco dražší. Místní je nepoužívají.

Klidně si s sebou vemte kufr plný věcí, ale uvidíte, že věci, které nakonec použijete se vejdou do jednoho klasického školního batohu.

Kdy vyrazit

Opalovat se na Dominikánské republice můžete celý rok, vyražte tam, ale na začátku roku. V lednu a únoru je Dominikánská republika cílem velryb. Není složité si zajistit výlet na jejich pozorování, nejlépe například z poloostrova Samaná, z přístavu Samaná.

Gently dogs

Všude přítomných psů se bát nemusíte, jsou velmi klidní a přátelští.

Cestování autobusem

Pozor na klimatizace v dálkových autobusech. Pojedou celou dobu naplno. Pokud si nebudete brát batohy k sobě na sedačku, tak si z nich nezapomeňte vyndat mikiny. Řidič na výzvy k snížení klimatizace bude ignorovat.

V autobusech bývá Wi-Fi i v lokálních (viz níže), ale málokdy funguje nějak extra. Tak s ní zas tolik nepočítejte.

Lokální autobusy (Guagua) jsou vlastně dodávky a přemisťují Vás na kratší vzdálenosti, v rámci města apod. Zastávky nejsou většinou nijak značené. Většinou uvidíte postávat u silnice hlouček lidí (2-3 osoby). Pokud hlouček nebude, zkuste si ho vytvořit a už uvidíte dodávku, zkuste na ní mávnout. Dodávky jsou většinou bílé, mají otevřené přední dveře, kde je mladík, který vybírá jízdné. Než nastoupíte, řekněte mu svojí cílovou destinaci. Upraví si kvůli vám trasu, pokud to mají cca po cestě. Nastoupíte a ještě neplatíte. V průběhu cesty se za Vámi mladík staví a řekne se i o sumu. Pokud jedete do destinace, kam normálně nejezdí, tak se Vás i zeptá, kdy odtamtud odjíždíte, aby se pro vás zase stavěli. Neumíte španělsky? Tak buen suerte 😉

Lekce španělštiny pro nešpanělštináře:

  • Vamos a …  Jedeme do…
  • Precio? [Presio?] – Cena?
  • Para! – Zastav!
  • Por favor – Prosím
  • Gracias – Děkuji
  • Hasta luego [Asta luego]- Nashledanou

Vyzkoušejte

Dominikánská republika má skvělá avokáda! Zkuste si jedno koupit (i když avokáda třeba normálně nemusíte). Jsou obrovská, levná (15 Kč / ks) a chuťově nesrovnatelná s tím co seženete v ČR.

Nebezpečí?

Budete potkávat lidi s mačetama a lidi s brokovnicemi. Zatímco mačety mají pro Dominikánce praktické využití, brokovnice nikoliv. Brokovnice mají většinou lidi z nějaké ochranky před bankou, před obchodem apod. Bylo nám však řečeno, že na náboje už většinou nejsou peníze.

Lidé na Vás budou zírat, na vesnicích se u toho budou smát, vracejte jim to. V Santo Domingo už se tolik nesmějí a vy taky nebudete. V Santo Domingo se držte v historickém centru, jiné části města konzultujte s tím, kdo vás ubytovává a raději jezděte taxíkem. Za 100 Kč vás taxík hodí skoro po celém městě. Taxíky si nechte zajistit z ubytování, pro ně je to klasický postup, zavolají ověřenou společnost, která vás neokrade. Pokud jdete například do ZOO, jeďte až tam taxíkem. Až budete odcházet, na vrátnici požádejte ať vám zavolají taxík, rádi to udělají. Nezkoušejte jít do ZOO pěšky! Nezkoušejte před ZOO chytat taxík samotní. Pokud chcete na ulici chytnout taxík, klidně se zeptejte kolemjdoucího policisty, rádi pomůžou. V Santo Domingo mají speciální policii určenou na ochranu turistů, ale i normální policie je velmi vstřícná.

Připravte se na to, že mimo hotelové rezorty se nebudete cítit bezpečně.