Maroko
6 týdnů v Maroku (včetně Ramadánu)
Něco o Marockém království
Pár slov
Maroko je země, která je svou kulturou a vnímáním světa výrazně odlišnou od té naší. Je potřeba s tím počítat, přizpůsobit se a respektovat to. Občas, vlastně dost často, to nemusí být jednoduché, to vám můžu říct rovnou.
V Maroku jsem strávil téměř 6 týdnů od 4. 5. – 13. 6. 2019
V této době byl zároveň Ramadán, což je velmi důležitý muslimský svátek, který trvá přibližně 1 měsíc a v jeho průběhu nesmí Maročané v průběhu dne nic sníst a ani pít. Jakmile zapadne Slunce, tak se pak můžou pořádně nacpat. Země se tak trochu na měsíc zastaví, protože lidé nemají moc energie a přes den se snaží všechno co se dá zaspat. To může způsobit pro turistu dost problémů, ať už mluvíme o shánění potravy nebo dopravy. Na druhou stranu to přináší i bonusy – menší množství turistů, nižší ceny, méně otravných pouličních prodejců.
Pár dat
Kolik lidí potkáte: 34 miliónů
Jak se s nimi domluvíte: arabsky. Ti co pracují v turismu pak ještě umí převážně francouzsky, pár lidí španělsky a pár lidí anglicky. Ale domluvíte se i s rukanohamicky 🙂
Čím jim zaplatíte: marockým dirhamem. Ten můžete získat například z bankomatů. Platby kartou jsou někde možné, ale převážně nikoliv, budete potřebovat cash. Například na benzínkách mi to vycházelo 50:50, že vzali kartu. Cenově považuji Maroko pro průměrného Čecha jako ani drahá, ani levná země.
Budete se bát? Bezpečnost: Pokud jste samotná žena, tak je to možné. Respektu od zdejších mužů se moc nedočkáte, naopak budou hodně otravní a vlezlí… nicméně agresivitu byste očekávat neměly. Pokud cestujete v páru nebo muži, rodina, je Maroko považováno za převážně bezpečnou zemi plnou vřelých lidí. Co se týče chorob, žádné extra očkování nepotřebujete. To nejhorší co vám tu hrozí je průjem. Ani malárie se bát nemusíte, ta je v Africe až o něco jižněji.
Hlavní město: je Rabat… po cestě mi většinou lidi nedoporučovali sem vyrážet, tak že jsem toto město ani nenavštívil. Místo toho jsem se vydal do Casablancy a to mi taky většina lidí nedoporučovala… a teď vám můžu říct, že vám to taky nedoporočuju. Krom jedné mešity tu není nic extra k vidění 🙂 Do jakých měst vyrazit se dozvíte níže.
Navštívená místa
Do Maroka jsem přijel lodí a procestoval jsem zem „křížem krážem“ na motorce. Zde je výčet destinací v chronologickém pořadí, jak jsem je navšítvil:
Tetouan
Zajímavé, z mého pohledu středně velké a barevně bílé město na severu Maroka. Historické centrum je plné obchůdků a malých náměstí. V pozadí města je pohoří. Sem bych se klidně někdy vrátil.
Přejít na příběh z Tetounu.
Chefchaouen
Legendární modré město. Turistický cíl všech, kdo přijíždí do Maroka. Určitě stojí za to navštívit. Pokud vás však nelákají hordy turistů, neplánujte si tu zůstat více dní. Jednodenní výlet může úplně stačit.
Přejít na příběh z Chefchaouenu.
Meknes
Staré historické město, které jsem neměl možnost extra prozkoumat. Na první pohled nevábilo na hlubší seznámení.
Přejít na příběh z Meknesu.
Casablanca
Má sedmou největší mešitu na světě a je snad jediná v Maroku, kam vás jako turistu oficiálně pustí... a to je tak všechno. Jinak je to město, které návštěvou vaše očekávání pravděpodobně nenaplní.
Přejít na příběh z Casablanky.
Marrákeš
Spoustu lidí si myslí, že je to hlavní město Maroka. Není, ale je to místo, kam se musíte v Maroku podívat. Zde je nejlépe začít... nebo skončit.
Přejít na příběh z Marakéše.
Aït Benhaddou
jedno z našich nejoblíbenějších míst v celém Maroku. Je to město, kde se natáčeli Hry o trůny, Lawrence z Arábie, Gladiátor a další spektákly... a filmaři věděli proč zvolit tohle místo.
Přejít na příběh z Aït Benhaddou.
Ourzazate
Ourzazate je město tisíce filmů, je tu filmové studio Atlas a .. a pak už nic. I když... oslík, páv a kočka se o zábavu taky postarají.
Přejít na příběh z Aït Benhaddou.
- Zagora
- Merzouga – když chcete do Sahary, tohle je to nejjednoduší. Z Marakéše autobusem jen za 10 hodin jízdy. Koupit si tu výlet na velbloudech do pouště, vyspat se tam, abyste viděli západ a východ slunce a máte vzpomínky na celý život. Alternativou je Sahara u městečka Mhamid, kde je poušť ještě více epická… prý.
- Tinghir – zajímavé, dost turistické místo, kvůli kaňonu a historickému městu. Ceny tu jsou s velkou turistickou přirážkou.
- Ouzud – úžasné a epické vodopády. Jedno z top míst.
- Essaouira – u moře, kde se moc nevykoupete, ale je tu hodně větrno, takže je to spíš na kitesurfing. Nicméně zdejší tržiště má opravdu atmosféru. Určitě se ubytujte někde poblíž historického centra a přístavu.
- Imlil – hory, hory, majestátní hory. Největší horou Maroka je Toubkal a odsud na ní můžete vyrazit. Budete potřebovat tak 2-4 dny, tak si připadně udělejte čas. Ale můžete se procházet jen všude kolem a budete mít epický zážitek též i za jeden den bez dosažení vrcholku.
- Fez – původně jsem sem nechtěl, ale po cestě mi toto místo dost lidí doporučovalo. Z bezpečností je to tu o něco horší, ale jinak to tu má hutnou atmosféru. Pokud se nebojíte, vyražte i sem.
- Tangier – by měl být romantický přímořským místem.. bohužel pro mě, já se zde objevil až na závěr mé cesty, kdy jsem byl Marokem již opravdu unaven a tak na tohle místo asi názor ani nemám.
Kam pokračovat:
Cestu do Maroka a křížem krážem Marokem jsem popsal v jednotlivých kapitolách. Popisuji téměř každé místo, kde jsem se zastavil po cestě z Prahy do Marakéše a dál. Je to mírně kronickým způsobem, ale tam kde vás přestane bavit text, vás snad zabaví fotografie.
1. místo ve fotosoutěži Czech Photo Centre
Ještě v době, kdy jsem byl na cestě po Maroku jsem zaznamenal na internetu soutěž od Czech Photo Centre a zkusil své štěstí s fotkou z pouště. Soutěž se jmenovala Fotíme mobilem a nebyla zaměřená na profesionály, což já ani nejsem. Měl jsem štěstí a vyhrál první místo mezi dospěláky. Mrkněte i na ostatní soutěžní fotografie, je hodně zajímavé co se dá dnes dosáhnout pomocí kamer v mobilech.